شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

انواع فرمت های کاربردی در گرافیک - انواع فرمت های گرافیکی
شناسه پست: 7009
بازدید: 3934

 

شناخت فرمت‌های تصویری که انواع مختلفی هم دارد برای یک طراح گرافیک امری ضروری می‌باشد که بتواند در هر پروژه خروجی‌های با فرمت مناسبی را بگیرد تا هم کیفیت کار خود را بتواند حفظ کند و هم امکان تحویل پروژه به مشتری را به بهترین شکل داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به پرکاربردترین فرمت‌های گرافیکی بپردازیم و با هر یک آشنا شده و کاربرد و موارد استفاده آن را بدانیم.

 

زمان مطالعه: 8 دقیقه

 

برای اینکه شناخت بهتری نسبت به فرمت‌های تصویری و گرافیکی داشته باشیم باید بدانیم تصاویر به 2 دسته تقسیم می‌شوند: تصاویر پیکسلی و تصاویر وکتور. نرم‌افزارها و فرمت‌های گرافیکی هم بر این اساس دسته‌بندی و کاربردی هستند. اول باید بدانیم فرق این دو چیه؟ تصاویر پیکسلی بر اساس تک‌تک پیکسل‌های تصویر تشکیل می‌شوند که تصاویری که از دوربین‌ها و موبایل گرفته می‌شوند و خیلی از عکس‌هایی که روزانه می‌بینیم بر اساس پیکسل هستند و عیب این نوع تصاویر ، پایین آمدن کیفیت عکس در هنگام تغییر اندازه یا زوم کردن تصویر است اما دسته دوم تصاویر وکتور یا برداری نامیده می‌شوند که اساس این نوع تصاویر بر اساس بردار می‌باشد نه پیکسل که کیفیت این تصاویر در هراندازه‌ای نیز حفظ و باکیفیت باقی می‌ماند.

 


فایل JPEG چیست؟

این فرمت یکی از شناخته شده ترین و قابل استفاده ترین فرمت های گرافیکی برای تصاویر میباشد. تقریباً میتوان گفت که همه افراد تصاویر خود را با این فرمت ذخیره میکنند. در حقیقت همه دوربین ها نیز به صورت اتوماتیک تصاویر خود را به این فرمت ذخیره میکنند. JPEG که مخفف Joint Photographic Experts Group یا همان فایل تصویری فشرده میباشد که با حذف برخی جزئیات به خصوص حجم فایل را کاهش میدهد. تصاویر میتوانند با استفاده از این فرمت در سطح مشخصی هنوز دارای کیفیت و جذابیت باشند، اما این فرمت برای موقعیت های حرفه ای ایده آل نمی باشد.

 

فایل JPEG چیست؟

 

فایل TIFF چیست؟

فرمت TIFF که مخفف کلمه Tagged Image File Format میباشد در میان افراد حرفه ای صنعت عکس که تمایل دارند کیفیت تصویر پس از فشرده شدن دست نخورده باقی بماند، بسیار شناخته شده میباشد. اما این فرمت اغلب توسط وب سایت ها به عنوان یک گونه از فایل شناخته نمی شود. همچنین انواع گوناگونی از فرمت TIFF وجود دارد که یک دستگاه نمی تواند همه آن ها را بخواند به همین منظور در استفاده از آن اشکالاتی به وجود می آید. اما در صنعت چاپ این فرمت به عنوان بهترین گزینه برای دستیابی به بهترین نتیجه میباشد.

 

فایل tiff چیست؟

 

فایل RAW یا خام چیست؟

این فایل ها که در دوربین های دیجیتال یافت میشوند و به عنوان فرمت تصاویر خام یا فایل RAW شناخته میشوند، فایل های کم حجمی هستند که به هنگام فشرده سازی جزئیات خود را از دست نمی دهند و یا این اتفاق بسیار کم رخ میدهد. این فرمت نیز دارای اشکالاتی مشابه با TIFF میباشد و انواع بسیار زیادی از آن وجود دارد. اما در میان آن ها DNG شناخته شده ترین فرمتی میباشد که در میان چندین سازنده دوربین مانند Sony ،Canon ،Nikon و Olympus شهرت دارد و قابل تبدیل میباشد.

 

فایل GIF چیست؟

این فرمت احتمالاً یکی از شایان ذکرترین فرمت های بکار گرفته شده در اینترنت است که در طراحی وب سایت نقش مهمی دارد. فایل های GIF به تصاویر حرکتی مشهور میباشند که در آن چندین تصویر با یکدیگر ترکیب میشوند تا یک صحنه متحرک را ایجاد نمایند. Graphics Interchange Format یا همان GIF در فشرده سازی جزئیات خود را از دست نمی دهد و انیمیشن را پشتیبانی میکند. دارای رنگ های محدود بوده و بهترین کاربرد را برای تصاویر ساده دارد.

 

فایل gif چیست؟

 

فایل BMP چیست؟

Bitmap یا BMP یکی از فرمت های گرافیکی با استفاده محدود است که تنها برای ویندوز OS کاربرد دارد. این فایل ها اغلب فشرده سازی نمی شوند. به همین جهت دارای حجم زیاد هستند و ویرایش را ساده تر میکنند. این فرمت به صورت گسترده ای مورد قبول واقع شده و کاربری آن ساده میباشد، بنابراین یکی از فرمت های مشهور میباشد.

 

فایل PNG چیست؟

فایل های Portable Network Graphics یا PNG که رنگ های لایه لایه را پشتیبانی میکنند احتمالاً یکی از بهترین انتخاب ها برای ویرایش تصاویر هستند. این فایل ها که دارای جزئیات هستند و منبع باز میباشند در زمینه طراحی سایت، به عنوان جایگزینی پیشرفته تر و مناسب تر برای GIF در نظر گرفته میشوند. این دسته از فایل ها دارای حجم کم بوده و میتوانند یک زمینه شفاف و نامرئی ایجاد کنند، یعنی مانند GIF و بر خلاف JPEG.

 

فایل pngچیست؟

 

فایل EPS چیست؟

برخلاف فرمت های پیکسلی که تا کنون نام برده شده است، این فرمت یک فایل تصویری وکتور میباشد. وکتورها از این جهت عالی هستند که به طراح این اجازه را میدهند تا تصویر را تا هر اندازه که می خواهند بزرگ کنند بدون آنکه کیفیت عکس پایین آید و پیکسل های آن مشخص شود. فایل های EPS را میتوان به بسیاری از برنامه ها برای ویرایش و تطبیق انتقال داد و یکی از گزینه های بسیار شناخته شده برای عکاسان و دیگر هنرمندانی است که با صنعت چاپ در ارتباط هستند.

فایل eps چیست؟

 

فایل PDF چیست؟

این فرمت جهانی ترین فرمت برای فایل ها میباشد. فایل PDF را میتوان چاپ و ویرایش کرد و آن را با دیگران به اشتراک گذاشت. یک فایل PDF میتواند کلیه اطلاعات مربوط به یک فایل مانند تصاویر، متن و طرح را در خود جای دهد، صرف نظر از برنامه ای که برای ساخت صفحه استفاده شده است. استفاده از این فرمت نیز بسیار ساده میباشد و تقریباً همه میتوانند یک فایل PDF را چاپ کنند و با استفاده از برنامه های رایگان موجود در اینترنت آن را بخوانند.

 

فایل pdf چیست؟

 

با توجه به گزینه های بسیار زیاد برای ذخیره سازی تصاویر، جای تعجب ندارد که بسیار از افراد این فرمت ها را با یک دیگر اشتباه بگیرند. این راهنمای کوتاه میتواند به شما در زمینه شناخت این فرمت ها و ایجاد تمایز میان کاربرد آن ها کمک کند. بنابراین دفعه بعدی که قصد ذخیره تصویری را داشتید می دانید که چه فرمتی برای کار شما مناسب تر است.

 

مقایسه فرمت های تصویری